Projekt Bobolink

Všetko sa to začalo v roku 2017. Dostal som tip na kvalitnú kávu z brazílskej farmy Fazenda Ambiental Fortaleza v regióne Mococa, ktorú vlastní Marcos Croce. Vymenili sme si pár mailov a nasledoval náš polhodinový telefonát medzi Brazíliou a Slovenskom. Marcos má vynikajúcu angličtinu, roky totiž žil v Chicagu v štáte Illinois. S veľkým zanietením mi vysvetľoval, o čom je ich projekt. Názov Bobolink je odvodený od rovnomenného názvu malých vtáčikov, ktoré v jednotlivých ročných obdobiach pravidelne migrujú medzi severnou a južnou Amerikou. Tie najvzdialenejšie trasy migrácie týchto vtákov sú medzi kanadskou arktickou tundrou a najjužnejším argentínskym cípom na Ohňovej zemi, čo predstavuje vzdialenosť asi 16 000 kilometrov. Tieto vtáky žijú aj v Brazílii. Bohužiaľ zastúpenie tohto druhu nie je v takej miere ako kedysi, nakoľko v minulosti boli tieto vtáky na juhu Spojených štátov amerických strieľané lebo boli označované za poľnohospodárskych škodcov. V Argentíne ich chytali a boli predávané ako domáce vtáky v klietkach, na Jamajke ich lovili a jedli. Viac o vtákoch Bobolink vysvetľuje profesor Allan Strong v nasledujúcom videu.

 

 

Pomenovanie Bobolink dostal zároveň aj projekt, ktorého cieľom je produkcia výberovej kávy na princípoch udržateľnosti. Tá znamená rešpektovanie a zachovávanie diverzity životného prostredia farmy a jej okolia, ochrana vtáctva, produkcia organickým spôsobom bez chemických látok. Projekt Bobolink je spájaný s Marcosom a jeho farmou Fazenda Ambiental Fortaleza, ktorá má certifikát organickej produkcie. Do projektu sú však zapojené zároveň aj ďalšie susedné farmy iných farmárov.

 

A práve v prírodnom prostredí týchto fariem si našli svoje miesto aj vtáky Bobolink. Podľa nich je pomenovaný celý projekt a podľa nich je pomenovaná aj samotná káva, ktorá sa tu pestuje. Spracovaná je suchým naturálnym, a teda ekologickým spôsobom. Vďaka tomu má v chuti výrazné a sladké telo s typickými brazílskymi chuťovými tónmi čokolády, orechov, karamelu a s jemným ovocným náznakom. Skvelá výberová káva vhodná na espresso, ktorá má SCAA skóre 84 bodov. A tu už je Marcos, jeho manželkoa Silvia, syn Felipe a ich farma v krátkom videu.

 

 

Pred troma rokmi to bol veľmi príjemný telefonát s Marcosom. Okrem iného ešte povedal – you should come and visit our farm! Keď bude príležitosť, tak veľmi radi prídeme. Zatiaľ ich skvelý projekt Bobolink podporujeme šírením jeho povedomia a ponukou ich kávy, ktorú u nás pražíme. Objednať si ju môžete tu: https://www.melodyroastery.sk/prazena-kava/brazil-bobolink/.

 

 

 

 

Ilustrácia: guny

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie