Projekt Bobolink

Všetko sa to začalo v roku 2017. Dostal som tip na kvalitnú kávu z brazílskej farmy Fazenda Ambiental Fortaleza v regióne Mococa, ktorú vlastní Marcos Croce. Vymenili sme si pár mailov a nasledoval náš polhodinový telefonát medzi Brazíliou a Slovenskom. Marcos má vynikajúcu angličtinu, roky totiž žil v Chicagu v štáte Illinois. S veľkým zanietením mi vysvetľoval, o čom je ich projekt. Názov Bobolink je odvodený od rovnomenného názvu malých vtáčikov, ktoré v jednotlivých ročných obdobiach pravidelne migrujú medzi severnou a južnou Amerikou. Tie najvzdialenejšie trasy migrácie týchto vtákov sú medzi kanadskou arktickou tundrou a najjužnejším argentínskym cípom na Ohňovej zemi, čo predstavuje vzdialenosť asi 16 000 kilometrov. Tieto vtáky žijú aj v Brazílii. Bohužiaľ zastúpenie tohto druhu nie je v takej miere ako kedysi, nakoľko v minulosti boli tieto vtáky na juhu Spojených štátov amerických strieľané lebo boli označované za poľnohospodárskych škodcov. V Argentíne ich chytali a boli predávané ako domáce vtáky v klietkach, na Jamajke ich lovili a jedli. Viac o vtákoch Bobolink vysvetľuje profesor Allan Strong v nasledujúcom videu.

 

 

Pomenovanie Bobolink dostal zároveň aj projekt, ktorého cieľom je produkcia výberovej kávy na princípoch udržateľnosti. Tá znamená rešpektovanie a zachovávanie diverzity životného prostredia farmy a jej okolia, ochrana vtáctva, produkcia organickým spôsobom bez chemických látok. Projekt Bobolink je spájaný s Marcosom a jeho farmou Fazenda Ambiental Fortaleza, ktorá má certifikát organickej produkcie. Do projektu sú však zapojené zároveň aj ďalšie susedné farmy iných farmárov.

 

A práve v prírodnom prostredí týchto fariem si našli svoje miesto aj vtáky Bobolink. Podľa nich je pomenovaný celý projekt a podľa nich je pomenovaná aj samotná káva, ktorá sa tu pestuje. Spracovaná je suchým naturálnym, a teda ekologickým spôsobom. Vďaka tomu má v chuti výrazné a sladké telo s typickými brazílskymi chuťovými tónmi čokolády, orechov, karamelu a s jemným ovocným náznakom. Skvelá výberová káva vhodná na espresso, ktorá má SCAA skóre 84 bodov. A tu už je Marcos, jeho manželkoa Silvia, syn Felipe a ich farma v krátkom videu.

 

 

Pred troma rokmi to bol veľmi príjemný telefonát s Marcosom. Okrem iného ešte povedal – you should come and visit our farm! Keď bude príležitosť, tak veľmi radi prídeme. Zatiaľ ich skvelý projekt Bobolink podporujeme šírením jeho povedomia a ponukou ich kávy, ktorú u nás pražíme.

 

 

 

 

Ilustrácia: guny

Späť do obchodu