Veľtrh World of Coffee v Miláne

V Miláne sa pod záštitou Specialty Coffee Association (SCA) konal počas troch júnových dní svetový veľtrh World of Coffee, na ktorom sme nemohli chýbať. Na podujatí sa zúčastňujú popredné firmy a odborníci zo sveta výberovej kávy. Na jednom mieste tak bola príležitosť stretnúť sa s výrobcami špičkových technológií pre pražiarne a kaviarne. Svoju činnosť tu prezentovali importéri zelenej kávy. Zastúpenie tu mali aj samotní farmári a pestovatelia kávy prakticky z celého sveta. Nechýbali samozrejme pražiarne z rôznych krajín. Medzi sprievodné podujatia patrili súťaže vo viacerých kategóriách a takisto vzdelávacie prednášky.Na veľtrhu sme nadviazali viacero zaujímavých kontaktov, s ktorými tak máme možnosť nadviazať spoluprácu. Dostali sme ponuky na rôzne vychytávky a aktuálne novinky na trhu, ako napr. najnovší model pražičky na praženie vzoriek káv. Vymenili sme si kontakty napr. s potenciálnym obchodným partnerom z Nemecka, farmármi z africkej Kene, pozreli sme si celý rad produktov spoločnosti Loveramics, a inšpirovali sa zaujímavými obalovými dizajnmi.

Medzi najpríjemnejšie momenty patrilo stretnutie s francúzskymi priateľmi od nášho obchodného partnera, s ktorými máme skvelé niekoľkoročné vzťahy a vďaka ktorým Vám prinášame tie najlepšie kávy. Absolvovali sme s nimi na veľtrhu cupping rôznych káv. Jedna nám tak krásne zavoňala už po jej zomletí, že sme boli nadšení, a hneď sme si z nej rezervovali vrecia pre našu pražiareň. Bude to naša kolumbijská novinka variety Pink Bourbon s pestrými ovocnými tónmi. Sme veľmi radi, že sme ju tam mali možnosť ochutnať a už teraz sa na ňu veľmi tešíme, keď nám dorazí do pražiarne.

 

Ďalším skvelým momentom bolo stretnutie s farmárom, ktorého kávu ste si obľúbili najviac. Marcos Croce a jeho syn Felipem tu mali svoj stánok, v ktorom prezentovali ich projekt Bobolink zahŕňajúci viacero brazílskych fariem, kde sa káva pestuje v prirodzenej okolitej biodiverzite udržateľným spôsobom s cieľom ochrany tamojšej prírody. S Marcosom sme mali výborný rozhovor, v ktorom nám ich činnosť podrobne opísal. Bol takisto nadšený z toho, že ich kávu pražíme na Slovensku. Pamätal si dokonca náš telefonát spred niekoľkých rokov, ktorý našu spoluprácu odštartoval. Dostali sme pozvanie na návštevu a pobyt u nich v Brazílii, počas ktorého by sme sa priamo zapojili aj do činností na farme. Zároveň nás poprosil, či im do Brazílie pošleme naše obaly kávy Bobolink, ktoré by si radi vystavili vo svojej zbierke pražiarní z celého sveta, v ktorých sa ich káva praží. Túto prosbu im samozrejme radi splníme a zároveň prijímame aj pozvánku na návštevu ich brazílskych fariem.


Pobyt v Miláne sme si spestrili aj kultúrnym programom. Nechýbala návšteva divadla La Scala či galérie Brera s hodnotnými renesančnými dielami. Užili sme si našu obľúbenú taliansku gastronómiu a vyskúšali miestne kaviarne s výberovou kávou. To najdôležitejšie pre nás sa však udialo na veľtrhu, vďaka čomu sa náš koncept opäť posunie o čosi ďalej. A už teraz sa tešíme na ďalší ročník World of Coffee, ktorý sa bude konať v Aténach.

Späť do obchodu